Co to jest storytelling i dlaczego powinniście zacząć go stosować?

Co to jest storytelling? Jak wpływa na świat reklamy i marketingu? Co można osiągnąć, stosując go? W jaki sposób wprowadzić go do własnej firmy? Przyjrzyjmy się bliżej jego fenomenowi.

Co to jest storytelling?

Czym jest storytelling? Opowiadaniem historii poprzez różne środki wyrazu. Historii, które wzbudzą emocje i sprawią, że odbiorca nie będzie chciał przestać słuchać. W dawnych czasach pomagały one przekazywać tradycje z pokolenia na pokolenie. Dziś, w ujęciu marketingowym, wspomagają budowanie przewagi konkurencyjnej.

Storytelling – witaj w świecie emocji

Nic tak nie działa na człowieka, jak odczuwanie silnych emocji. A storytelling właśnie na takowych bazuje. To idealna metoda na zbudowanie więzi z klientem. Radość, smutek, lęk, zakłopotanie? Storytelling umożliwia utożsamianie się z pełnym wachlarzem uczuć bez konieczności przeżywania historii na jawie. A stąd już krótka droga na zacieśnienie relacji między opowiadającym a słuchaczem (w tym przypadku klientem).

Na czym polega storytelling w marketingu?

Czym jest storytelling w świecie marketingu? Wykorzystuje się go w celu wypromowania produktu lub marki, a w konsekwencji przekonania klienta do zakupu towarów bądź usług. Prawidłowo zrealizowana kampania storytellingowa wywołuje w odbiorcy poczucie budującej się więzi między nim a daną marką.

Główne zasady storytellingu

Na czym polega storytelling? Oto jego główne zasady:

 • Budowanie więzi z odbiorcą. Emocjonująca opowieść o marce bądź produkcie pozwala przyciągnąć klienta.
 • Wzbudzenie emocji. Zwykłe hasło reklamowe nie wystarczy. Rynek marketingowy jest przesycony i coraz trudniej wyróżnić się na tle konkurencji. Utalentowany storyteller potrafi zatrzymać słuchacza przy pomocy zajmującej opowieści. 
 • Autentyczność. Opowiadanie historii wartej uwagi. Takiej, która faktycznie się wydarzyła lub mogła się przytrafić. Ma to za zadanie wzbudzić zaufanie słuchacza.

Zalety storytellingu

Jakich rezultatów możemy się spodziewać, stosując Storytelling?

 • Obraz marki staje się w świadomości odbiorców bardziej autentyczny, budzi pozytywne skojarzenia.
 • To dobry sposób na wyróżnienie się na tle konkurencji
 • Marka przestaje być kojarzona jedynie z produktami, widoczny jest czynnik ludzki, a to budzi zaufanie odbiorców.
 • Odbiorcy chętnie dzielą się ciekawymi historiami z innymi. Firma jest wówczas promowana za pomocą tzw. marketingu szeptanego.
 • Raz opowiedziana historia może być podstawą do kolejnych, na nowo budujących popularność marki.
 • Storytelling nie jest formą natrętnej, uporczywej reklamy. Pozwala zatem trafić do osób, które są na takową wyczulone.

Storytelling – przykłady z polskiego  podwórka i zagranicy

 • Allegro – prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna kampania marketingowa bazująca na storytellingu. Historie opatrzone sloganem „Czego szukasz?” opowiadają o relacjach międzyludzkich. Sprawia to, że łatwo utożsamić się z bohaterami opowieści.
 • Nike – popularna sportowa marka udowadnia, że potrafi opowiadać historie. Wystarczy wspomnieć kampanię „What are girls made of”. To zupełnie inna odsłona rosyjskiej piosenki ukazująca siłę kobiet, które są gotowe na największe poświecenie, aby spełnić swoje marzenia. Podczas gdy w rosyjskiej wersji dziewczynki „ulepione” są z dzwonków, kwiatków, plotek i marmolady, Nike dostrzega w nich odwagę, siłę, ambicję, osiągnięcia, czy umiejętności. 
 • Airbnb – właściciele popularnego serwisu umożliwiającego wynajem lokali od osób prywatnych wykorzystali storytelling do promocji. Postawili m.in. na kampanię „Doświadczenia Airbnb – gotowanie”. To usługa, dzięki której goście mogą gotować wraz z lokalnymi mieszkańcami.

Jak wprowadzić storytelling do swojej firmy?

Wprowadzenie storytellingu do firmy warto rozpocząć od określenia grupy docelowej. Dla przykładu, do współczesnych millenialsów oraz pokolenia gen z najłatwiej dotrzeć za pośrednictwem Instagrama, Tik-toka, czy Youtube’a. Osoby w tzw. średnim wieku oraz starsze częściej oglądają telewizję. W przypadku social mediów opowiadana historia powinna mieć raczej krótką i zachęcająca do przejścia na stronę sklepu formę. Reklama telewizyjna powinna wzbudzić zainteresowanie od pierwszej sekundy. Odwołanie do emocji odbiorcy ma za zadanie sprawiać, że ten zacznie utożsamiać się z marką i chętniej wybierać jej towary lub usługi.

Historia – to słowo klucz. Historia, która będzie budowana na podstawie najważniejszych cech marki. Powinna być jak najbardziej autentyczna i wyrażać „ducha” firmy. Przygotowując kampanię w oparciu o Storytelling, warto zadawać sobie pytania typu „Czym wyróżnia się nasza firma na tle innych?”, „Jakie są jej przewagi konkurencyjne?”, „Jak widzimy jej rozwój w perspektywie 5, 10, 20 lat?”.

Storytelling w firmie można zlecić profesjonalnej agencji. Istnieją również specjalne szkolenia oraz publikacje rozwijające ten temat (np. „Jak opowiadać dobre historie? Storytelling (nie tylko dla biznesu” Piotra Bucki, czy „Storytelling. Studium o sztuce projektowania angażujących opowieści” Michała Larka.

Podsumowując, storytelling wciąż jest oryginalnym i mało wykorzystanem sposobem na przyciągniecie uwagi klienta. Warto rozważyć zastosowanie go w swoim przedsiębiorstwie.

Similar Posts